Hana Š. Jak se žilo manželce politického vězně"

Kapitoly

01 - Hned s koncem války jsem se zapsala na medicínu (1945-1948)
02 - Život manželky politického vězně (1951-1955)
03 - Prověrky, takové hnusné slovo (1956 - 1966)
04 - Po rehabilitaci jsme si koupili auto (1967)
05 -Co změnila sametová revoluce, rok 1989

Úkoly

Práce s tvrzeními (PDF)

úkol 2 (PDF)

úkol 3 (PDF)

Stáhnout video
Stáhnout audio
Stáhnout text příběhu

Hana Š.

*1922

Život Hany byl silně ovlivněn zavřením jejího muže v rámci politického procesu se spolupracovníky nakladatelství Vyšehrad v roce 1951. Ve svém příběhu popisuje vyhazov obou z vysoké školy po roce 1948, nemožnost kontaktovat svého zatčeného muže i jeho návrat po 4,5 letém vězení. Přestože dříve překládala z angličtiny, němčiny a francouzštiny, nemohla Hana dlouho najít místo. Uplatnění našla až v technické dokumentaci stavebnictví, později pracovala i na patologii nebo průvodcovala s Čedokem.


politický proces s katolickou inteligencí

volný čas, lyže

volný čas, kultura

partnerství

Úkoly a projekty

Nusquam sed at mea graeco definitionem expetenda oporteat mel pri invidunt partiendo mea modus dicit. Principes quo ex causae officiis tacimates graeco mea ne ea eirmod nostro sale audiam iisque.

Postavení ženy v polovině 20. století v Československu

Typ úloh: pro skupiny
Délka: 15 minut

Komunistický režim a jeho „třídní nepřátelé“

Obsah: JZD, měnová reforma, kádrování

Typ úloh: elektronický pracovní list

Délka: 15 minut

Volný čas v éře reálného socialismu

Typ úloh: práce s textem
Délka: 15 minut

Partnerství a rodina v poválečných letech až do začátku 60. let

Manželství se zásadně proměnilo krátce po nástupu komunistů k moci. Komunistická myšlenka rovnosti lidí se promítla i do představy, že také v manželství by si lidé měli být rovni.

Hlavní slovo v rodině má a musí mít muž

Až do roku 1950 u nás platila nařízení ještě ze starého rakousko-uherského zákoníku, která stanovovala, že hlavní slovo v rodině má a musí mít muž. Otec rozhodoval o tom, jak budou vychovávány děti (a třeba jestli na studia půjde syn nebo dcera), manžel rozhodoval o tom, co smí dělat jeho manželka (např. jestli se smí vzdělávat, jestli může chodit do práce). Veškerý majetek patřil muži, dokonce i ten, který do manželství přinesla žena.

Zákon o rodině z roku 1950

Nový zákon o rodině platný od roku 1950 ustanovil, že v manželství mají žena a muž stejná práva a povinnosti, že se oba podílí na výchově dětí a jsou za ně oba stejně zodpovědní a že manžel nemá žádné právo rozhodovat o ženě. Oběma patřil majetek stejnou měrou a oba se měli podílet na materiálním zabezpečení rodiny.

Sňatky z lásky místo z rozumu

Nová byla i představa, že do manželství mají lidé vstupovat z lásky. Nikoli, jak tomu bývalo dříve, z ekonomických důvodů. Za socialismu se muži i ženy měli živit vlastní prací a láska byla jediným správným důvodem k svatbě. Lidé se měli dobře poznat, sdílet zájmy i názory a počáteční náklonnost měla přerůst v lásku. Muž a žena, kteří se milují, si měli být rovni a vzájemně se respektovat.

Příběh na časové ose

Molestie et eum at pri recteque at commune impedit pri no gloriatur facer. Mei ubique te natum velit accusam nam te quaestio gubergren definitionem adipiscing pri habeo.

Slovník pojmů

Dvojí směna

Synonymem je dvojí břemeno, dvojí zatížení. označující práci žen v domácnosti, kterou vykonávají poté, co skončily práci v zaměstnání. 

JZD

Zkratka JZD ozančuje Jednotné zemědělské družstvo

Pojem dva

Děvěčka, čeleď

Pojem Tři

Nea graeco definitionem expetenda oporteat mel pri invidunt partiendo mea modus dicit. Principes quo ex causae officiis tacimates graeco mea ne ea eirmod nostro sale audiam iisque. Fugit eos quod reprimique veri mandamus duo ei mundi ne mei cu at