Jarmila Š. (*1934): Soustružnice z titulní strany Vlasty

Kapitoly

01 - Z chudé dívky soustružnicí plnící normy na 168 % (1934–1955)
02 - Dělala jsem plánovačku, starala se o dvě děti a po večerech doháněla školu (1955–1970)
03 - Rok 1989: „Přišla revoluce, tak jsme museli hned vypadnout.“
04 - „Musíme jít příkladem.“ Kolektivní život 50. až 70. let
05 - Zklamání z roku 1968

Úkoly

Práce s tvrzeními (PDF)

Zemědělská přípravka (PDF)

Hra s příběhem (PDF)

Stáhnout video
Stáhnout text
Stáhnout video

Jarmila Š.

*1943

Příběh Jarmily Š. ukazuje cestu z velmi chudých rodinných poměrů až na pozici členky celozávodního výboru KSČ a členky řady dalších organizací, např. Svazu žen nebo Červeného kříže. V patnácti letech Jarmila odešla za prací do Prahy, na studia totiž nebyly peníze. V roce 1951 se přihlásila na výzvu vlády „Administrativa do výroby“ a šla pracovat do továrny Buzuluk v Komárově jako soustružnice pístních kroužků. S podnikem Buzuluk byl následně spjat život celé její rodiny, Jarmila zde byla zaměstnána až do odchodu do důchodu. Hovoří o skromných bytových podmínkách, kolektivním životě 60. až 80. let, společných rekreacích a brigádách. Reflektuje také zklamání z politického vývoje v roce 1968 nebo ze změny v roce 1989.


Úkoly a projekty

Nusquam sed at mea graeco definitionem expetenda oporteat mel pri invidunt partiendo mea modus dicit. Principes quo ex causae officiis tacimates graeco mea ne ea eirmod nostro sale audiam iisque.

Práce s tvrzeními. Subjektivní a objektivní pravda (PDF)

Typ úloh: pro skupiny
Délka: 15 minut

Zemědělská přípravka (elektronický pracovní list)

Obsah: JZD, měnová reforma, kádrování

Typ úloh: elektronický pracovní list

Délka: 15 minut

Hry s příběhem (PDF)

Předmět: dějepis, čeština
Délka: 15 minut

Zaměstnanost žen v poválečném období až do 60. let

Potřeba nástupu žen do práce byla vyvolána mimořádnou situací poválečné obnovy. Stát rozhodoval, jaká odvětví se mají rozvíjet a kam je třeba nabírat nové pracovní síly, kterých byl celkově nedostatek (tzv. plánované hospodářství nebo centrální plánování). V Československu došlo k celkovému úbytku obyvatelstva, což bylo prohloubeno odsunem německého obyvatelstva z pohraničí.

Nábor žen a právo na práci

Pro období je charakteristický cílený nábor žen pro průmysl i pro obnovu společnosti. Ženy, které byly do té doby v domácnosti, měly nastoupit do práce. Bylo zavedeno právo na práci, ale rovněž povinnost pracovat. Pracovní povinnost platila pro všechny občany a občanky po ukončení povinné školní docházky v 15 letech.

(infografika počet žen v domácnosti)

Potřeba nástupu žen do práce

byla vyvolána mimořádnou situací poválečné obnovy. Stát rozhodoval, jaká odvětví se mají rozvíjet a kam je třeba nabírat nové pracovní síly, kterých byl celkově nedostatek (tzv. plánované hospodářství nebo centrální plánování). V Československu došlo k celkovému úbytku obyvatelstva, což bylo prohloubeno odsunem německého obyvatelstva z pohraničí.

Zavedení rovnosti odměn

Socialistický režim používal pojem nová socialistická žena, tu viděl v pozici pracovnice, uvědomělé občanky a matky. Byl uzákoněn princip, že za stejnou práci náleží ženám a mužům stejná odměna.

Příběh na časové ose

Molestie et eum at pri recteque at commune impedit pri no gloriatur facer. Mei ubique te natum velit accusam nam te quaestio gubergren definitionem adipiscing pri habeo.

Slovník pojmů

Dvojí směna

Synonymem je dvojí břemeno, dvojí zatížení. označující práci žen v domácnosti, kterou vykonávají poté, co skončily práci v zaměstnání. 

JZD

Zkratka JZD ozančuje Jednotné zemědělské družstvo

Pojem dva

Děvěčka, čeleď

Pojem Tři

Nea graeco definitionem expetenda oporteat mel pri invidunt partiendo mea modus dicit. Principes quo ex causae officiis tacimates graeco mea ne ea eirmod nostro sale audiam iisque. Fugit eos quod reprimique veri mandamus duo ei mundi ne mei cu at